Anonymous
Anonymous asked in Food & DrinkCooking & Recipes · 12 months ago

How much does it typically cost you to make a peanut butter and jelly sandwich? (At least the way you make it).?

6 Answers

Relevance
  • 9 months ago

    Around 40 cents depending on which bread I use.

    • Commenter avatarLog in to reply to the answers
  • Clive
    Lv 7
    12 months ago

    I don't make it. Why do you think I do?

    • Commenter avatarLog in to reply to the answers
  • 12 months ago

    Maybe 15 cents or so. No more than 25 for sure

    • Commenter avatarLog in to reply to the answers
  • 12 months ago

    I haven't eaten grape jelly since I was a kid. I can buy a jar of peanut butter at ALDI for $2 or less and a jar of strawberry preserves for about the same.

    A loaf of wheat bread goes for 89 cents. Two loaves, throwing out the crusts (which I do not) will yield 32 slices or 16 sandwiches. Assuming I use the contents of both jars (there may be some of each left over), I have spent $5.78.

    That's about 36 cents per sandwich.

    • Commenter avatarLog in to reply to the answers
  • What do you think of the answers? You can sign in to give your opinion on the answer.
  • 12 months ago

    Not much, you just need bread, jelly and peanut butter

    • Commenter avatarLog in to reply to the answers
  • 12 months ago

    An arm and an arm.

    • Commenter avatarLog in to reply to the answers
Still have questions? Get answers by asking now.